Bozcaada Öyküleri

17 Aralık 2015 Perşembe

| | |            Bu kitabı okurken resim yeteneğimin olmamasına ne çok hayıflandım bir bilseniz.Keşke elime rengarenk boya kalemleri alıp resmedebilseydim size gördüklerimi. Keşke her öykünün beni götürdüğü yerleri çizebilseydim sizin için.
            Ben adaları sevmem aslında  çünkü adayı çevreleyen deniz özgürlüğümüzü de sınırlayacak gibi gelir bana. Ama birileri  ada öyküleri anlatırken de bayıla bayıla dinlerim. Sanırım benim için ada öyküleri dinlemek ya da okumak adaya gitmekten daha keyifli.         Bozcaada Öyküleri kitabı bir öykü derlemesi. Bozcaada temalı öyküleri toplamış Kadir Aydemir. 34 yeni yazarla tanıştırmış bizi. Öykülerin hepsini çok beğendiğimi söyleyemem. Bazılarının çok sıradan olduğunu hatta sipariş üzerine yazıldığını düşünüyorum. "Hadi bize Bozcaada ile ilgili bir öykü yaz." denmiş ve sonra da yazılan öykü yazara ayıp olmasın diye kitaba konmuş gibi. Bazılarıysa çok keyif verdi.Öykülerini çok beğendiğim yazarları not aldım , araştırdım ve okuma listeme birçok yeni kitap ekledim bu sayede.
      Öykülerin hepsinden Bozcaada ile ilgili pek çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Benim gibi henüz Bozcaada'yı görmemişseniz size de sanal bir ada turu olacak bu öyküler. Ada öykülerini okurken en çok orada yaşamış ve yaşayan Rumların hikayeleri çekti dikkatimi. Benim çocukluğum da eskiden ağır ceza hakiminin konağı olarak kullanılmış şahane bir rum evinde geçti. Belki ondandır çok yakın hissederim kendimi bu insanlara ve çok canımı yakar her seferinde, yaşadıkları, yaşamak zorunda kaldıkları. Kitapla ilgili paylaşımlarım sırasında bir çok kişiden Kalbimde Bir Yara Bozcaada 'yı da oku tavsiyesini aldım.Okuma listeme eklendi. Ilk fırsatta okuyacağım.
Kitapta en çok sevdiğim öyküler ;
  • Deniz Günal /Nasıl Bozcaada'ya Gidemedim( ben de gidemedim ya ondan belki de :)) ,
  • Türkan Çim Işık /Çember,
  • Serdar Çekinmez /Batiskaf,
  • Esra  E. Kutengil / Mastika Kokulu Yalnızlık,
  • Neval Sultan /Ev Sahibidir Rüzgar

          Ben senin en çok sana gelebilme ihtimalini sevdim, dedirtecek kadar heveslendirdi meraklandırdı  bu öyküler beni.Bu yaz belki bir hafta sonu için bile  olsa Bozcaada'ya gidip Polente Feneri'ni görmeyi ,Ayazma Plajı'nda denize girmeyi,Vahit'in Yeri'nde buz gibi bira eşliğinde kalamar yemeyi,Cafe at Lisa's da pizza yiyip çıkardığı ada gazetesini okumayı,nefis balıklar eşliğinde enfes Bozcaada şaraplarından içmeyi istedim çok.Bir kitap sizi oturduğunuz yerden kaldırıp böyle yolculuklara götürüyorsa  "İyi ki okudum." demeyi hak ediyordur.

Kitabın arka kapak yazısına da bir göz atmak isterseniz...

“Bozcaada’ya gitmek…” İki sihirli sözcük. Ada orada bizi bekliyor her zaman. Tek yapmamız gereken bir sırt çantası hazırlamak belki, belki de hiç düşünmeden ilk otobüse yer ayırtmak.
  “Bozcaada Öyküleri”, gidenler, gidemeyenler ve hep gitmek isteyenler için kaleme alınmış bir kitap. Uzun bir çalışmanın ürünü olan bu eşsiz kitap elinizden düşmeyecek. Tıpkı ada gibi; çantanızda, kütüphanenizde, ofisinizdeki sıkıcı çekmecenizde hep sizi bekleyecek. Okuduğunuz her öyküde daha derin bir nefes alacaksınız. Dar sokaklarıyla, üzüm bağları ve ünlü şaraplarıyla, Polente feneriyle, dev rüzgârgülleri ve kalesiyle olduğu kadar yaşanan aşklarıyla da Bozcaada sizleri çağırıyor. Sayfaları çevirin ve kaçın bu kentten…
  “Bozcaada Öyküleri” kitabında 34 yazar sizi öyküleriyle yolculuğa davet ediyor. Gülsel Ceren Güneş, Çiğdem Aldatmaz, Çiler İlhan, Deniz Günal, Duygu Günkut, Ebru Durupınar, Esra E. Kutengin, Figen Alkaç, Gürgen Öz, Hasan Topçu, İdil Giray, Jak Alguadiş, Kadir Aydemir, Lâle Dilligil, Mehmet Ünver, Nefin Huvaj, Neval Sultan, Nihat Ziyalan, Nurcan Göksel, Özlem Özyurt, Reyhan Yıldırım, Sabri Kuşkonmaz, Saliha Yadigâr, Seran Demiral, Serdar Çekinmez, Serkan Türk, Sine Ergün, Sinem Karhan, Solmaz Aksoy, Turgay Yılmaz, Türkan Çim Işık, Yeşim Ağaoğlu, Zerrin Yılmaz ve Zeynep Zişan öyküleriyle kitapta yer alıyorlar. Bozcaada yolcusu kalmasın!
       

       Bu da kendi kendime şımarta fotoğrafı...Derleyenimiz Kadir Aydemir'in kitabını benim için  imzaladığı o keyifli an...Bu vesile ile Yitik Ülke Yayınları'na Tüyap Kitap Fuarı'ndaki misafirperverliği için bir kez daha teşekkür etmek isterim...


Kadir Aydemir'in diğer kitaplarına buradan ulaşmanız mümkün... Tıklayın lütfen...

0 yorum:

Yorum Gönder