Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri'nin Olağanüstü Yolculuğu

17 Ekim 2014 Cuma

| | |             Önce adı çekti tabi ki ilgimi.Sonra önemsemedim unuttum gitti. Soğudum nedense... Belki adını çok sevip , okuduktan sonra hiç beğenmediğim kitaplar olmuş geçmiş zamanda...

             Sonra bir gün baktım birkaç arkadaşım ki onlar da blogger , Pillikutuphane , Okumabahçesi ve Kitapgurmesi bu kitabı okuyorlar Ekim ayında ve haydi siz de bize katılın diyorlar. Ben de okuyacağım sizinle dedim ve Devlet Ana biter bitmez , aldığım birçok kitap arasından Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri'nin Olağanüstü Yolculuğu'na başladım. 

         Daha ilk sayfadan sevdirdi kendini kitabım, belli etti beni yormayacağını. Keyifli bir anlatımı var öncelikle. Biraz gereksiz gelse de önce, sonra sevimli gelmeye başlayan ses ve kelime oyunları da var üstelik. Gerçi yazarımızın kitap boyunca yaptığı ses oyunlarını biz çevirmenin Türkçe'ye uyarlanmış hâli ile görüyoruz. Hint Fakirimizin adı Ajatashatru Lavash Patel ... Bazen Ağaca Taş Attı diye okumamız isteniyor, bazen de Aç Şatafatlı...Neyse siz okumaya karar verirseniz kendiniz göreceksiniz zaten anlatmaya çalıştığım ses oyunlarını ...

        Kitabımızın kahramanı olan Hint fakiri bildiğiniz dolandırıcı , hırsız aslında. El çabukluğu marifet mi dersiniz , saf insanlara kurulan kumpaslar mı dersiniz , her şey mevcut beş parasız ama bir fabrikatör gibi görünmeyi başaran Ajatashatru'da. Bir uçaktan iner kahramanımız. Cebinde sadece tek tarafı baskılı ve ucunda şeffaf bir ip takılı 100 Euro'su vardır. Daha dakika bir gol bir bindiği taksi şoförünü dolandırır bu para ile. Tabi parayı aldığını zanneden taksi şoförü cüzdanında olması gereken 100 Euro'nun olmadığını gecenin sonunda anlayıp işleri bir hayli karıştıracaktır ya neyse biz devam edelim. Bizim Hintli İkea'ya gelir. Niye gelir ?Yeni çıkan son model çivili yatağı almak için.Yatağı almak için yapacağı yolculuğun ve yatağın parasını yaşadığı yerdeki insanların duygularını sömürerek onlardan toplamıştır.Yatağı alacak, geri dönecek ve yatağı çok daha yüksek fiyata satacaktır. Ama aradığı yatağın stoklarda olmadığını, sipariş verirse yarın sabah geleceğini öğrenir.Ama ufak bir sürprizle. Alacağı çivili yatak 99.99 Euro değil , 115,89 Euro'dur. Bir gece Fransa'da kalmak zorundadır. Kalacağı yere verecek parası yoktur. Hatta yatağı alacak kadar bile parası yoktur. Böylece kahramanımız geceyi İkea'da geçirmeye karar verir ve eksik olan 15,89 Euro'yu nasıl bulacağını düşünmeye başlar.
       E zaten adamın işi bu , çok güzel planlanmış ustaca bir hile ile ( artık onu da burada anlatmayayım) kısa bir süre sonra hem eksik parasını tamamlamış, hem karnını doyurmuş (üstelik güzel ve çekici bir Fransız bayan eşliğinde ) , üstelik cebine de 4.11 Euro harçlık kalmıştır. 

       Derken bizim Hintli kaşla göz arasında bir İkea yatağının altına girip orada uyumaya başlar. Bu sırada mağaza kapanmış ve her yer boşalmıştır. Ajatashatru gecenin bir vakti uyanır ve koca İkea'nın içinde babasının evi gibi keyif çatmaya başlar. Birden duyduğu ayak sesleri ile paniğe kapılıp mavi bir dolabın içine atar kendini. Ne olursa ondan sonra olur zaten. Bizim bahtsız Hintli'nin saklandığı dolap , poşetlenir , kutulanır ve bir tahta kutuya konarak nakliye edilir. Hem de nereye biliyor musunuz ? Birleşik Krallık'a ...İçine sığabileceğim büyüklükte bir İkea dolabı ararken ben :)

          Artık susmalıyım.Bundan sonra o olağanüstü yolculuk başlıyor ve bu yolculuğa katılıp katılmama kararı size ait. 

          Ama bir şey itiraf etmeliyim önce. 
          Ben belki adından ötürü bu kitabı baya baya lay lay lom sanmıştım. O da nedir , demeyin. Hani şu suya sabuna dokunmayan , sadece anlattığı mevzuyu anlatan kitaplar var ya , onlardan biri işte ...Ama yanıldığımı anladım sayfaları çevirdikçe ve utandım bu ön yargımdan dolayı. Kitap aslında başından sonuna dokundurmalar yapıyor insanlar ,ırklar,coğrafyalar arası ayrımcılık mevzuna. " Neden kimileri şurada , kimileri burada doğuyordu ki? Neden kimileri hayatlarını yaşarken diğerlerinin ve daima aynı kişilerin ancak susmaya ve ölmeye hakkı vardı? " diye sorgulamalar yapıyor örneğin.

         Üstelik bu yolculuğun bir içsel yolculuğa dönüştüğünü gördüm ve bu kitaptan aldığım keyif bilmem kaça katlandı.

          Son olarak bilmem farkında mısınız ama , "Hint ipeğinden bir cep mendili kadar küçük bu dünya." Umarım bir gün bir yerlerde karşılaşır ve kitap dolu sohbetler yaparız...Keyifli okumalarla dolu günlerimiz olsun....
       Ha unutmadan kitabımızın yazarı Romain Puertolas ...Fransız ve İspanyol asıllı olup 1975 yılında Montpellier'de doğmuş. Fransız,İngiliz ve İspanyol dili ve edebiyatı alanlarında eğitim görmüş.İspanyolca,Katalanca,İngilizce ve Rusça Bilen yazarımız Dj'likten öğretmenliğe hatta hostesliğe kadar birçok iş yapmış.Yazarın ilk kitabı Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri'nin Olağanüstü Yolculuğuotuz altı ülkede yayımlanmış ,otuz üç dile çevrilmiş ve genç yazara çeşitli edebiyat ödülleri kazandırmış.

0 yorum:

Yorum Gönder