Esir Şehrin İnsanları

14 Ocak 2015 Çarşamba

| | |


              Esir Şehrin İnsanları Kemal Tahir'in Esir Şehir üçlemesinin ilk kitabı.
             Abdülhamit'in en zengin vezirlerinden Selim Paşa'nın tek çocuğu olan Kamil Bey ,1. Dünya savaşı patlak vermeden önce ,Osmanlı İmparatorluğu'nun  bu savaşa  asla katılmayacağını öngörerek İspanyol prensi dostunun davetini kabul ederek Kordova'daki şatoya gitmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun  savaşa girdiği haberini burada alır.. Kendisi bu durumda ne yapacağını danışmak için elçiliğe gidince İspanya'da kalarak tercümanlık görevi yapmasının vatan savunması açısından büyük faydası olacağı cevabını almıştır.
      Bu teklif aslında dünyaya bir çocuk getirecek karısı ile kendisini koruma altına almak manasına gelmektedir. Kamil Bey'in onuru zedelense de  bu teklifi kabul eder. Savaşın ve bu durumun uzun sürmeyeceğini düşünmektedir. Ancak hiç umduğu gibi olmaz ve savaş uzun yıllar sürer. Üstelik malumunuz üzre savaşa yanında girilen Almanya savaşı kaybeder ve  Osmanlı İmparatorluğu da yenik sayılır. 
     1. Dünya Savaşı sonrası İngilizler tarafından işgal edilmiş esir şehir İstanbul'a, karısı ve kızı ile birlikte geri döner Kamil Bey yıllar sonra. Ancak son yıllarda alışageldiği lüks yaşantıyı  değiştirmemek için İstanbul'daki mülkler hatta karısının mücevherleri bile satılmıştır. İşgal altındaki şehre döndüklerinde beş parasız kalmışlardır. Bir süre  karısı Nermin Hanım'ın  halasının evinde yaşamaları gerekmektedir. Kamil Bey, bu başkalarının eline bakarak sürdürülecek yaşamı içine sindiremez ve zor da olsa anneannesinden kalma bir köşkü az çok adam eder karısını ve kızını alarak oraya yerleşir. Yaşamak için para kazanmak gerekmektedir ve bir tesadüf sonucu karşılaştığı okul arkadaşı vasıtası ile Kamil Bey için onuruyla para kazanmasına vesile olacak bir iş teklifi yapılır.          Ne çok şey anlattım değil mi? Aslında hiç huyum değildir. Okuyun  kendiniz görün isterim.Ama inanın buraya kadar anlattıklarım anlatmadıklarımın yanında devede kulak. Tam da yapılan iş teklifi sonrasında Kamil Bey'in hayatı kökten değişecek ve mütareke döneminin aydınlarının silahsız yürüttükleri savaşı, İstanbul'dan Anadolu'da verilen  milli mücadeleye kimlerin nasıl destek olduklarını okuyacaksınız.

      Daha önce Kemal Tahir'in Devlet Ana'sını okuyup sizlerle paylaşmıştım.(Teknik bir hatadan dolayı görsel olarak en rahatsız edici paylaşımımım olduğunu üzülerek bildirmek isterim ) Orada söylediklerimi yine kelimesi kelimesine katılıyorum.Tarih bu şekilde öğretilse , öğretilebilse keşke...Ya da aynı fikrimi bir kez de şu cümlelerle destekleyeyim. Millli mücadele yıllarını tarih kitaplarından okuduysanız  ve çok iyi biliyorsanız bile, o günlere dönüp adeta o yılların İstanbul'unda yaşamak için bu kitabı hatta bu üçlemeyi mutlaka okumalısınız. Ben şimdi izninizle Esir Şehrin Maphusları kitabıma başlamak üzere paylaşımıma burada son veriyorum.

      Eğer vakit ayırıp Devlet Ana yorumumu okuduysanız, yorumun sonunda "En kısa zamanda Esir Şehrin İnsanları alınıp okunacak." yazdığımı da göreceksiniz. Bu vesile ile kendi kendime sizin önünüzde verdiğim bir sözü de yerine getirmiş olmaktan dolayı sonsuz mutluyum efendim....Hoşçakalın, kitapla kalın....                     Yazarımız Kemal Tahir'i bir kere daha saygı ve rahmetle analım...

          Eser bu kadar muazzam , konu da bu kadar mühim olunca tabi ki yapımcıların  ilgisini çekmiş. Kitabımız aynı adla sekiz bölümlük bir dizi film olmuş. Keyifli seyirler diliyorum sizler için bölüm bölüm paylaştım:)


Esir Şehrin İnsanları Dizi Film...

                                                              1. Bölüm
 
 
2. Bölüm
  
 
3. Bölüm
 
4. Bölüm
 
 
5. Bölüm
 
 
 
6. Bölüm
 
 
 
7. Bölüm
 
 
8. Bölüm
 
 
 
 
 


2 yorum:

Buğra Eskiçınar dedi ki...

Yakın zamanda Kemal Tahir'i okumak istiyorum ama bu kitap ile Devlet Ana arasında kaldım. :) Aslında şimdi okuduğum yorum daha ilgi çekici geldi ama diğer yandan da Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu okumak cazip geliyor.

Özlem Eke dedi ki...

Kesinlikle önce Devlet Ana diyorum.Kuruluşuna tanık olduğun bir imparatorluğun yıkılışını okuyacaksın sonra. Bence hepsini al sıraya koy ve soluksuz oku.

Yorum Gönder