Aramızdaki En Kısa Mesafe

11 Kasım 2014 Salı

| | |


        Barış Bıçakçı bunu hep yapıyor. Birbirinden kopuk gibi görünen öyküler okuduğunuzu sanırken bir bakıyorsunuz arka fonda koca bir hikaye belirmiş.

        Daha önce okuduğum Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra'da da aynı şey olmuştu. Bu kez bir çocuğun gözünden anlatılıyor her şey. İsketesi camı açık bıraktığı için kaçan , bir kuşa benzeyen minik kardeşi de kaçmasın diye, taksiciye ," Camı kapatır mısınız lütfen ?" diyecek kadar tatlı ,masum bir çocuk anlatıyor bize tüm olan biteni. O çocuk kendi de daha çocukken anlatmaya başlıyor her şeyi ve biz okurken büyüyor gözümüzün önünde ve hiç hissettirmeden. Sonra bir bakıyorsunuz kocaman adam olmuş. Başta korktuğumuz hatta belki sevmediğimiz babası yaşlanmış  ve babaya farklı bir gözle bakmaya başlıyoruz çocukla birlikte. "Civcivleri öldüğü için ağlayan çocuklardan, bakımı sorun olan yaşlı köpeklerini Veterinerlik Fakültesi'ne "uyutmak" için götüren yetişkinlere kadar ,her şeyi anlaşılabilir  ve değersiz kılan hayat " akıp gidiyor gözlerimizin önünden ...


          Öyle bi acayip yazıyor işte Barış Bıçakçı. Bir insanın başka bir şeyi anlatırken bir ailenin tüm fertlerini ve yaşantısını anlatması gerçekten müthiş bir yetenek bana kalırsa. İncecik tadımlık kitapları ile kendine hayran eden bir yazar tanıdığım için kendi adıma çok mutluyum.          Ben hiç bitmesin istiyorum Barış Bıçakçı okurken hep öyle anlatmıyormuş gibi yapıp anlatsın istiyorum hikayesini. Şimdi ilk  iş okumadığım tüm kitapları alınacak ve büyük keyifle okunacak...


           Kitapta 24 minicik öykü var. En çok beğendiğim öykü kitaba adını da veren Aramızdaki En Kısa Mesafe oldu. Tatil Kitabı'nı izleyen olduysa, Meltem Sakızı size çok tanıdık gelecek. İlk defa okuyanlar için Barış Bıçakçı'nın senaryo yazdığını da ekleyeyim. Tatil Kitabı filmindeki sakız satma sahnesini anlatıyor Meltem Sakızı. Bu öyküleri okurken siz de ister istemez kendi çocukluğunuza dönüyorsunuz. Zaten kim istemez ki çocukluğuna dönmeyi.
      
           Ben diyorum ki mutlaka bir yerinden başlayın bu güzel insanın kitaplarını okumaya...Zaten sonra bir daha bırakamayacaksınız.

   
Merak edenler için Barış Bıçakçı'nın diğer kitapları :


 • Herkes Herkesle Dostmuş Gibi, İstanbul: İletişim 2000
 • Veciz Sözler, İstanbul: İletişim, 2002
 • Bizim Büyük Çaresizliğimiz, İstanbul: İletişim, 2004
 • Baharda Yine Geliriz, İstanbul: İletişim, 2006
 • Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, İstanbul: İletişim, 2008
 • Sinek Isırıklarının Müellifi, İstanbul: İletişim, 2011
 •  


   Filmlerine bir göz atmak istersiniz dedim...
      TATİL KİTABI


  Tür : Dram
  Gösterim Tarihi : 12 Eylül 2008

  Yönetmen : Seyfi Teoman
  Senaryo : Seyfi Teoman , Barış Bıçakçı
      Görüntü Yönetmeni : Arnau Valls Colomer
      Yapım : 2008, Türkiye , 92 dk.
   
   
   http://www.youtube.com/watch?v=Xm2t4aRruEw
  BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ

  Yazarın Bizim Büyük Çaresizliğimiz Adlı eserinden aynı adla beyaz perdeye aktarılan diğer bir film:

      Tür :Komedi, Dram   
      Gösterim Tarihi : 15 Nisan 2011

      Yönetmen : Seyfi Teoman
      Senaryo : Seyfi Teoman
      Görüntü Yönetmeni : Birgit Gudjonsdottir
      Yapım : 2011, Türkiye , 102 dk
  http://www.youtube.com/watch?v=3oXC7lPvGfg


   
                              Barış Bıçakçı hakkında bilmemiz gereken bir çok şey
    

   0 yorum:

   Yorum Gönder